ON Semiconductor 1SMB28AT3G
1SMB28AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB28AT3G
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
Datasheet Download
1SMB28AT3G.pdf
Availability of 1SMB28AT3G
QUANTITY
1SMB28AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB28AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB28AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSMB Schottky and Ultrafast Rectifiers 17/Sep/2013
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency590pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB28AT3G
Related Links1SMB2, 1SMB28AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB28AT3G Details Description
Related parts for 1SMB28AT3G
THYRISTOR 190V 250A DO-214 SMD datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 5V 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 56POS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 4"X5YD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf