ON Semiconductor 1SMB54AT3G
1SMB54AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB54AT3G
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Datasheet Download
1SMB54AT3G.pdf
Availability of 1SMB54AT3G
QUANTITY
1SMB54AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB54AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB54AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSMB Schottky and Ultrafast Rectifiers 17/Sep/2013
Standard Package2,500
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency330pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB54AT3G
Related Links1SMB5, 1SMB54AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB54AT3G Details Description
Related parts for 1SMB54AT3G
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
TERM FORK LOCK 12-10AWG datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .600 48POS datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO SMC JACK datasheet.pdf
IC COUNTER SYNC BINARY 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC 10BIT LATCH 3-STATE 24-SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf