ON Semiconductor 1SMB54AT3G
1SMB54AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB54AT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Datasheet Download
1SMB54AT3G.pdf
Availability of 1SMB54AT3G
QUANTITY
1SMB54AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB54AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB54AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSMB Schottky and Ultrafast Rectifiers 17/Sep/2013
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency330pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB54AT3G
Related Links1SMB5, 1SMB54AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB54AT3G Details Description
Related parts for 1SMB54AT3G
RES SMD 71.5OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT SER PROGBL 28-SSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24314-251 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TANT CAP 10.0UF 10.0V 20% datasheet.pdf