ON Semiconductor 1SMB54CAT3G
1SMB54CAT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB54CAT3G
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Datasheet Download
1SMB54CAT3G.pdf
Availability of 1SMB54CAT3G
QUANTITY
1SMB54CAT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB54CAT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB54CAT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Transfer 06/Jul/2015
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency170pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB54CAT3G
Related Links1SMB5, 1SMB54CAT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB54CAT3G Details Description
Related parts for 1SMB54CAT3G
THERMAL PAD TO-220 .006" K10 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-TVSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 10POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf