ON Semiconductor 1SMB8.5AT3G
1SMB8.5AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB8.5AT3G
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Datasheet Download
1SMB8.5AT3G.pdf
Availability of 1SMB8.5AT3G
QUANTITY
1SMB8.5AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB8.5AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB8.5AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSMB Schottky and Ultrafast Rectifiers 17/Sep/2013
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1690pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB8.5AT3G
Related Links1SMB8, 1SMB8.5AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB8.5AT3G Details Description
Related parts for 1SMB8.5AT3G
RES SMD 560 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .01OHM 10W 10% datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 41W datasheet.pdf
IP CORE SPI 4.2 ECP2M USER CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 210MA 3.21 OHM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 61MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf