ON Semiconductor 1SMC20AT3
1SMC20AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMC20AT3
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Datasheet Download
1SMC20AT3.pdf
Availability of 1SMC20AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMC20AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC20AT3
Internal Part NumberEIS-1SMC20AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC20AT3
Related Links1SMC, 1SMC20AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMC20AT3 Details Description
Related parts for 1SMC20AT3
INTERFACE OP7200 W/TCHSCRN/512K datasheet.pdf
FEET EXTERNAL MNTING PKG 4 PCS datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5X2.5MM RECT T/H datasheet.pdf
IC SWITCH DPDT 16QFN datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 60MHZ SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ TOP VIEW datasheet.pdf