ON Semiconductor 1SMC24AT3G
1SMC24AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMC24AT3G
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Datasheet Download
1SMC24AT3G.pdf
Availability of 1SMC24AT3G
QUANTITY
1SMC24AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC24AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMC24AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC24AT3G
Related Links1SMC2, 1SMC24AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMC24AT3G Details Description
Related parts for 1SMC24AT3G
IC 16-BIT VOUT BIPOLAR D/A 28DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CPC 30AWG 20" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED BLUE T 1 3/4 WEDGE PUSH IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf