ON Semiconductor 1SMC26AT3G
1SMC26AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMC26AT3G
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
1SMC26AT3G.pdf
Availability of 1SMC26AT3G
QUANTITY
1SMC26AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC26AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMC26AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC26AT3G
Related Links1SMC2, 1SMC26AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMC26AT3G Details Description
Related parts for 1SMC26AT3G
HDI PIN ASSY 4 ROW 636 POS datasheet.pdf
TOOL STAKING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES 21.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 105POS .050 THRUHL datasheet.pdf