ON Semiconductor 1SMC40AT3G
1SMC40AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMC40AT3G
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Datasheet Download
1SMC40AT3G.pdf
Availability of 1SMC40AT3G
QUANTITY
1SMC40AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC40AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMC40AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC40AT3G
Related Links1SMC4, 1SMC40AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMC40AT3G Details Description
Related parts for 1SMC40AT3G
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 18 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 180MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE 500V 3AB PT 15A datasheet.pdf
R/A HDR PWRBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf