Rohm Semiconductor 1SR156-400TE25
1SR156-400TE25 picture photo
Mfg. Part Number
1SR156-400TE25
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS
Datasheet Download
1SR156-400TE25.pdf
Availability of 1SR156-400TE25
QUANTITY
1SR156-400TE25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SR156-400TE25
Internal Part NumberEIS-1SR156-400TE25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiodes Overview
Featured ProductFast Recovery Diodes
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 800mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)400ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackagePMDS
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SR156-400TE25
Related Links1SR156-, 1SR156-400TE25 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
1SR156-400TE25 Details Description
Related parts for 1SR156-400TE25
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/MCS60K datasheet.pdf
DEKAFIX FS 5 MKD 251-300 50/CD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 416MA 1.2 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.17A AMMO datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AB 3C 3#8 PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 100PF 500V 2% NP0 1210 datasheet.pdf