Toshiba Semiconductor & Storage 1SS272TE85LF
1SS272TE85LF picture photo
Mfg. Part Number
1SS272TE85LF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC61B
Datasheet Download
1SS272TE85LF.pdf
Availability of 1SS272TE85LF
QUANTITY
1SS272TE85LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SS272TE85LF
Internal Part NumberEIS-1SS272TE85LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 80V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-61AA
Supplier Device PackageSC-61B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SS272TE85LF
Related Links1SS272, 1SS272TE85LF Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
1SS272TE85LF Details Description
Related parts for 1SS272TE85LF
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC RCVR 8BIT LVDS VID 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
IC PWR SW USB 2.87A 1CH 8MSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54478-037 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 6.86MM datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC TERM datasheet.pdf