| Internal Part Number | EIS-1SV233-TB-E | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | RF Diodes | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Diode Type | PIN - Single | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - Max | 50mA | |
| Capacitance @ Vr, F | 0.23pF @ 50V, 1MHz | |
| Resistance @ If, F | 5 Ohm @ 10mA, 100MHz | |
| Power Dissipation (Max) | 150mW | |