Fairchild Semiconductor 1V5KE11A
1V5KE11A picture photo
Mfg. Part Number
1V5KE11A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO201AE
Datasheet Download
1V5KE11A.pdf
Availability of 1V5KE11A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1V5KE11A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1V5KE11A
Internal Part NumberEIS-1V5KE11A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)96.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AE, Axial
Supplier Device PackageDO-201AE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1V5KE11A
Related Links1V5K, 1V5KE11A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
1V5KE11A Details Description
Related parts for 1V5KE11A
CAP TANT 47UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX126 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
CONN SPRING 64POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
High Accuracy anyCAP⑩ 100 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf