Aries Electronics, Inc. 20-3513-10T
20-3513-10T picture photo
Mfg. Part Number
20-3513-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD
Datasheet Download
20-3513-10T.pdf
Availability of 20-3513-10T
QUANTITY
20-3513-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 20-3513-10T
Internal Part NumberEIS-20-3513-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)20 (2 x 10)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20-3513-10T
Related Links20-35, 20-3513-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
20-3513-10T Details Description
Related parts for 20-3513-10T
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 120MA 23.4 OHM TH datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET DBL 33POS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.2"L X 3.2"W datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.1V LP SOT-23 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14-TSSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DSUB SCREW-LOCK UNC/UNC 13MM BUL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf