| Internal Part Number | EIS-20-S300N-C | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Cable Ties and Cable Lacing | |
| Series | 20 | |
| Packaging | 100 per Pkg | |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Releasable | |
| Bundle Diameter | 3.47" (88.14mm) | |
| Length | 0.986' (300.48mm, 11.83") | |
| Width | 0.300" (7.62mm) | |