Bourns Inc. 2000-330-V-RC
2000-330-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2000-330-V-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 3.5A 54 MOHM TH
Datasheet Download
2000-330-V-RC.pdf
Availability of 2000-330-V-RC
QUANTITY
2000-330-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2000-330-V-RC
Internal Part NumberEIS-2000-330-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package154
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2000
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance33µH
Tolerance±15%
Current Rating3.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)54 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.680" Dia x 0.410" W (17.27mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2000-330-V-RC
Related Links2000-3, 2000-330-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2000-330-V-RC Details Description
Related parts for 2000-330-V-RC
SWITCH THUMBWHEEL BLACK BCD datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LCD 8.4 800X600 SVGA W/TOUCH LED datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
TAPE SEPARATOR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 11M datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 6-SOT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf