Bourns Inc. 2000-3R3-H-RC
2000-3R3-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2000-3R3-H-RC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 11.1A 5.3 MOHM
Datasheet Download
2000-3R3-H-RC.pdf
Availability of 2000-3R3-H-RC
QUANTITY
2000-3R3-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2000-3R3-H-RC
Internal Part NumberEIS-2000-3R3-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package130
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating11.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.680" Dia (17.27mm)
Height - Seated (Max)0.410" (10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2000-3R3-H-RC
Related Links2000-3, 2000-3R3-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2000-3R3-H-RC Details Description
Related parts for 2000-3R3-H-RC
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CIRCUIT PROT SIGNAL-LINE 8DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UMAX datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
KIT REF DES 1CYLINDER S12XS datasheet.pdf
RES 22 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf