FFF 20020002-G071B01LF
20020002-G071B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020002-G071B01LF
Datasheet Download
20020002-G071B01LF.pdf
Availability of 20020002-G071B01LF
QUANTITY
20020002-G071B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020002-G071B01LF
Internal Part NumberEIS-20020002-G071B01LF
Standard Package720
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series01-500
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Positions Per Level7
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020002-G071B01LF
Related Links20020002-, 20020002-G071B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020002-G071B01LF Details Description
Related parts for 20020002-G071B01LF
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf