FFF 20020002-H161B01LF
20020002-H161B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020002-H161B01LF
Datasheet Download
20020002-H161B01LF.pdf
Availability of 20020002-H161B01LF
QUANTITY
20020002-H161B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020002-H161B01LF
Internal Part NumberEIS-20020002-H161B01LF
Standard Package315
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series01-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020002-H161B01LF
Related Links20020002-, 20020002-H161B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020002-H161B01LF Details Description
Related parts for 20020002-H161B01LF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 14" datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 6A TO-220F datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 3W DO204AL datasheet.pdf