FFF 20020006-H171B01LF
20020006-H171B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020006-H171B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB PLG PLUG 180
Datasheet Download
20020006-H171B01LF.pdf
Availability of 20020006-H171B01LF
QUANTITY
20020006-H171B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020006-H171B01LF
Internal Part NumberEIS-20020006-H171B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTerminal Blocks
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Design 28/Apr/2014
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series01-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Positions Per Level17
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020006-H171B01LF
Related Links20020006-, 20020006-H171B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020006-H171B01LF Details Description
Related parts for 20020006-H171B01LF
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 16A TO220AB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR 12X12MM AD5522 datasheet.pdf
LABEL POLY WHITE 8.0X8.0MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB SRAM 128TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 4" H2O 6SIP datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE 3 POS P.C.B.CON datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf