FFF 20020009-C181B01LF
20020009-C181B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020009-C181B01LF
Datasheet Download
20020009-C181B01LF.pdf
Availability of 20020009-C181B01LF
QUANTITY
20020009-C181B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020009-C181B01LF
Internal Part NumberEIS-20020009-C181B01LF
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series02-350
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Positions Per Level18
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Voltage - IEC-
Current - UL8A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.5-1.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020009-C181B01LF
Related Links20020009-, 20020009-C181B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020009-C181B01LF Details Description
Related parts for 20020009-C181B01LF
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER XSR 6POS .6MM IDC datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf