FFF 20020011-G161B01LF
20020011-G161B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020011-G161B01LF
Datasheet Download
20020011-G161B01LF.pdf
Availability of 20020011-G161B01LF
QUANTITY
20020011-G161B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020011-G161B01LF
Internal Part NumberEIS-20020011-G161B01LF
Standard Package315
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series02-500
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020011-G161B01LF
Related Links20020011-, 20020011-G161B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020011-G161B01LF Details Description
Related parts for 20020011-G161B01LF
FIXED IND 27UH 193MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 1200A DO200AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 25 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf