FFF 20020012-H042B01LF
20020012-H042B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020012-H042B01LF
Brief Description
TB PLG PLUG STR W/F
Datasheet Download
20020012-H042B01LF.pdf
Availability of 20020012-H042B01LF
QUANTITY
20020012-H042B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020012-H042B01LF
Internal Part NumberEIS-20020012-H042B01LF
Standard Package1,045
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series03-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Positions Per Level4
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020012-H042B01LF
Related Links20020012-, 20020012-H042B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020012-H042B01LF Details Description
Related parts for 20020012-H042B01LF
MOSFET N-CH 150V 41A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220FL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.15W USM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 3A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 640MA 479 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 18.85UH 2.8A 44.8 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf