FFF 20020036-H101B01LF
20020036-H101B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020036-H101B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020036-H101B01LF.pdf
Availability of 20020036-H101B01LF
QUANTITY
20020036-H101B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020036-H101B01LF
Internal Part NumberEIS-20020036-H101B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package520
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series35-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020036-H101B01LF
Related Links20020036-, 20020036-H101B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020036-H101B01LF Details Description
Related parts for 20020036-H101B01LF
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SW-CAP 8-IN 20-SSOP datasheet.pdf
RECTIFIER COMPACT DC/DC 2000WATT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.88"L X 4.72"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 422 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf