FFF 20020039-D181B01LF
20020039-D181B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020039-D181B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020039-D181B01LF.pdf
Availability of 20020039-D181B01LF
QUANTITY
20020039-D181B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020039-D181B01LF
Internal Part NumberEIS-20020039-D181B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series35-381
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Positions Per Level18
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL8A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020039-D181B01LF
Related Links20020039-, 20020039-D181B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020039-D181B01LF Details Description
Related parts for 20020039-D181B01LF
TRANS NPN DARL 110V 1.5A SOT-223 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 34POS datasheet.pdf
2.54MM SRSW W/O STDF TH datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP MICA 3900PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf