FFF 20020107-C161A01LF
20020107-C161A01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020107-C161A01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
350 TB PLG SKT STR TMT
Datasheet Download
20020107-C161A01LF.pdf
Availability of 20020107-C161A01LF
QUANTITY
20020107-C161A01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020107-C161A01LF
Internal Part NumberEIS-20020107-C161A01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTerminal Blocks
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Design 28/Apr/2014
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series06-350
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020107-C161A01LF
Related Links20020107-, 20020107-C161A01LF Datasheet, FFF Distributor
20020107-C161A01LF Details Description
Related parts for 20020107-C161A01LF
RES 820 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC REG BST ADJ/3.3V 1.25A 10TDFN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 12SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
1.25MM VERT HDR 6CKT SINGLE ROW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf