FFF 20020110-H161A01LF
20020110-H161A01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020110-H161A01LF
Brief Description
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM
Datasheet Download
20020110-H161A01LF.pdf
Availability of 20020110-H161A01LF
QUANTITY
20020110-H161A01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020110-H161A01LF
Internal Part NumberEIS-20020110-H161A01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTerminal Blocks
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Design/SpecificationMultiple Series Improvement 16/Feb/2012
Multiple Devices Design 28/Apr/2014
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series06-508
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Voltage - IEC-
Current - UL12A
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020110-H161A01LF
Related Links20020110-, 20020110-H161A01LF Datasheet, FFF Distributor
20020110-H161A01LF Details Description
Related parts for 20020110-H161A01LF
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 19POS PG16 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 16TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 37C P 12" WHT NI datasheet.pdf