| Internal Part Number | EIS-20020130-H181A01LF | |
| Featured Product | Signal and Power Terminal Blocks | |
| PCN Design/Specification | Multiple Devices Design 28/Apr/2014 | |
| PCN Part Number | Anytek Integration 02/Apr/2015 | |
| Standard Package | 280 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets | |
| Series | 30-508 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) | |
| Number of Positions | 18 | |
| Positions Per Level | 18 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Header Orientation | 45° | |
| Plug Wire Entry | - | |
| Termination Style | Solder | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 15A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | - | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 20020130-H181A01LF | |
| Related Links | 20020130-, 20020130-H181A01LF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 1691020000 | TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM | datasheet.pdf | |