FFF 20020302-H061B01LF
20020302-H061B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020302-H061B01LF
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020302-H061B01LF.pdf
Availability of 20020302-H061B01LF
QUANTITY
20020302-H061B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020302-H061B01LF
Internal Part NumberEIS-20020302-H061B01LF
Standard Package1,045
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series09-508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020302-H061B01LF
Related Links20020302-, 20020302-H061B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020302-H061B01LF Details Description
Related parts for 20020302-H061B01LF
SENSR OPTO SLOT 3.4MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
RES WIREWOUND 4.7K OHM 7W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HAN E HMC MALE CONTACT AU AWG 16 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V T/H datasheet.pdf