FFF 20020303-G042B01LF
20020303-G042B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020303-G042B01LF
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020303-G042B01LF.pdf
Availability of 20020303-G042B01LF
QUANTITY
20020303-G042B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020303-G042B01LF
Internal Part NumberEIS-20020303-G042B01LF
Standard Package1,260
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series09-500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesLever Actuated
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020303-G042B01LF
Related Links20020303-, 20020303-G042B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020303-G042B01LF Details Description
Related parts for 20020303-G042B01LF
IC 12BIT ASYNC BIN COUNTR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4 70500840 RIGHT datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" GOLD datasheet.pdf
REED SWITCH MOLDED 200V 10-40AT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 734MA 750 MOHM datasheet.pdf