FFF 20020316-H171B01LF
20020316-H171B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020316-H171B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB FXD 180 TMT
Datasheet Download
20020316-H171B01LF.pdf
Availability of 20020316-H171B01LF
QUANTITY
20020316-H171B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020316-H171B01LF
Internal Part NumberEIS-20020316-H171B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTerminal Blocks
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Design 28/Apr/2014
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series21-508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)