FFF 20020332-G081B01LF
20020332-G081B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020332-G081B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020332-G081B01LF.pdf
Availability of 20020332-G081B01LF
QUANTITY
20020332-G081B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020332-G081B01LF
Internal Part NumberEIS-20020332-G081B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package630
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series36-500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Front, Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020332-G081B01LF
Related Links20020332-, 20020332-G081B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020332-G081B01LF Details Description
Related parts for 20020332-G081B01LF
IC SMART SWITCH QUAD 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 1MM-152MM WIR MOD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG WEDGE 8POS GREEN datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 14NSOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf