FFF 20020520-U081B01LF
20020520-U081B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020520-U081B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020520-U081B01LF.pdf
Availability of 20020520-U081B01LF
QUANTITY
20020520-U081B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020520-U081B01LF
Internal Part NumberEIS-20020520-U081B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package630
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series28-1016
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.400" (10.16mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL55A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG6-20 AWG
Wire Gauge or Range - mm²6-16mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020520-U081B01LF
Related Links20020520-, 20020520-U081B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020520-U081B01LF Details Description
Related parts for 20020520-U081B01LF
SURGE SUPP THYRISTOR 90V TO-92 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC LINE TX DS3/STS-1 E3 28SOJ datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER 270W LDMOST datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.068UF RADIAL datasheet.pdf
10000UF 40V 30X50MM 105C 5000H datasheet.pdf