FFF 20020620-M111A01LF
20020620-M111A01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020620-M111A01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
762 TB PLG SKT STR TMT
Datasheet Download
20020620-M111A01LF.pdf
Availability of 20020620-M111A01LF
QUANTITY
20020620-M111A01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020620-M111A01LF
Internal Part NumberEIS-20020620-M111A01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Design 28/Apr/2014
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series07-762
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions11
Positions Per Level11
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL32A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020620-M111A01LF
Related Links20020620-, 20020620-M111A01LF Datasheet, FFF Distributor
20020620-M111A01LF Details Description
Related parts for 20020620-M111A01LF
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
DIPLEXER 2.4/4.0GHZ WLAN 0805SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf