FFF 20020704-H061B01LF
20020704-H061B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020704-H061B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020704-H061B01LF.pdf
Availability of 20020704-H061B01LF
QUANTITY
20020704-H061B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020704-H061B01LF
Internal Part NumberEIS-20020704-H061B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package135
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series10-508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020704-H061B01LF
Related Links20020704-, 20020704-H061B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020704-H061B01LF Details Description
Related parts for 20020704-H061B01LF
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220 datasheet.pdf
RESISTOR 91 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28SSOP datasheet.pdf
TYPE C100 "G" 2% TOLERANCE datasheet.pdf