FFF 20020704-H091B01LF
20020704-H091B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020704-H091B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020704-H091B01LF.pdf
Availability of 20020704-H091B01LF
QUANTITY
20020704-H091B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020704-H091B01LF
Internal Part NumberEIS-20020704-H091B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package630
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series10-508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Tin Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020704-H091B01LF
Related Links20020704-, 20020704-H091B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020704-H091B01LF Details Description
Related parts for 20020704-H091B01LF
ROUND STANDOFF 8-32 ALUM 1/2" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.34KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZHV6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf