FFF 20021111-00020T4LF
20021111-00020T4LF picture photo
Mfg. Part Number
20021111-00020T4LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS UNSHD VERT T/H
Datasheet Download
20021111-00020T4LF.pdf
Availability of 20021111-00020T4LF
QUANTITY
20021111-00020T4LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20021111-00020T4LF
Internal Part NumberEIS-20021111-00020T4LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMinitek127™ Connector System
Featured ProductMINITEK 127™ Connector System
MezzSelect
PCN Design/SpecificationBTB header/receptacle 25/Feb/2013
BTB Design 25/Feb/2013
Standard Package46
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek 127™ 20021111
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Contact Mating Length0.120" (3.05mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20021111-00020T4LF
Related Links20021111-, 20021111-00020T4LF Datasheet, FFF Distributor
20021111-00020T4LF Details Description
Related parts for 20021111-00020T4LF
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU/TX/ADC/LF TXRX 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1W DO213AB datasheet.pdf