FFF 20021611-00050T1LF
20021611-00050T1LF picture photo
Mfg. Part Number
20021611-00050T1LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HD EJECT VT TH
Datasheet Download
20021611-00050T1LF.pdf
Availability of 20021611-00050T1LF
QUANTITY
20021611-00050T1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20021611-00050T1LF
Internal Part NumberEIS-20021611-00050T1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek 127™ 20021611
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20021611-00050T1LF
Related Links20021611-, 20021611-00050T1LF Datasheet, FFF Distributor
20021611-00050T1LF Details Description
Related parts for 20021611-00050T1LF
RES SMD 1.24KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 2W MELF datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 240MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUSION 45MM datasheet.pdf