NMB Technologies Corp. 2004KL-01W-B39-B50
2004KL-01W-B39-B50 picture photo
Mfg. Part Number
2004KL-01W-B39-B50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 50X10MM BALL 5VDC WIRE
Datasheet Download
2004KL-01W-B39-B50.pdf
Availability of 2004KL-01W-B39-B50
QUANTITY
2004KL-01W-B39-B50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2004KL-01W-B39-B50
Internal Part NumberEIS-2004KL-01W-B39-B50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information2004KL-01W-B39-B50 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package300
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2004KL
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H x 10mm W
Air Flow6.4 CFM (0.181m³/min)
Static Pressure0.064 in H2O (16.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise23 dB
Power (Watts)0.50W
RPM3500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range4.5 ~ 6VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2004KL-01W-B39-B50
Related Links2004KL-01, 2004KL-01W-B39-B50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2004KL-01W-B39-B50 Details Description
Related parts for 2004KL-01W-B39-B50
CAP ALUM 55000UF 40V SCREW datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD 20A 2PL QC PNL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 230MA 3.62 OHM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR KSZ8463 ETH SW datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.3A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 2.54MM T/H datasheet.pdf