Curtis Industries 2006-3/4ST
2006-3/4ST picture photo
Mfg. Part Number
2006-3/4ST
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm)
Datasheet Download
2006-3/4ST.pdf
Availability of 2006-3/4ST
QUANTITY
2006-3/4ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 2006-3/4ST
Internal Part NumberEIS-2006-3/4ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits6
Number of Wire Entries12
Pitch0.438" (11.12mm)
Number of Rows2
Current Rating30A
Voltage Rating-
Wire Gauge10 AWG
Top TerminationScrews with Solder Lugs, Single
Bottom TerminationClosed
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw FinishTin
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature110°C
Material - InsulationPolyphenylene Oxide (PPO)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2006-3/4ST
Related Links2006-, 2006-3/4ST Datasheet, Curtis Industries Distributor
2006-3/4ST Details Description
Related parts for 2006-3/4ST
IC OPAMP 200MHZ DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 170 MOHM TH datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 1 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-QFN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLV320AIC36-K datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED HI WHT 110V datasheet.pdf