Littelfuse 2009R1BI8.25
2009R1BI8.25 picture photo
Mfg. Part Number
2009R1BI8.25
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 9R 8.25KV BOLT-
Datasheet Download
2009R1BI8.25.pdf
Availability of 2009R1BI8.25
QUANTITY
2009R1BI8.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2009R1BI8.25
Internal Part NumberEIS-2009R1BI8.25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated8250VAC (8.25kV)
Current200A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension18.000" L x 3.000" W x 3.600" H (457.20mm x 76.20mm x 91.44mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2009R1BI8.25
Related Links2009R1, 2009R1BI8.25 Datasheet, Littelfuse Distributor
2009R1BI8.25 Details Description
Related parts for 2009R1BI8.25
THERMISTOR NTC 10K OHM 2% TOLER datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040L/X 3" datasheet.pdf
FERRITE TUBULAR BEAD 3.17MM datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 36POS datasheet.pdf
CHISEL BENT 30 1.78MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS datasheet.pdf