| Internal Part Number | EIS-200AWMSP1T1A1VS2QE | |
| RoHS Information | 200A Series RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 200A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 3A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 10.16mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Bushing Thread | Unthreaded | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Brass, Chrome Plated | |
| Electrical Life | 50,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |