| Internal Part Number | EIS-200AWMSP3T1A1M2QE | |
| RoHS Information | 200A Series RoHS Cert of Compliance | |
| 3D Model | 200AWMSPxT1A1M2xE.stp | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 200A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Off-On | |
| Current Rating | 3A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 10.16mm | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Electrical Life | 50,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |