E-Switch 200AWMSP3T1A1M2RE
200AWMSP3T1A1M2RE picture photo
Mfg. Part Number
200AWMSP3T1A1M2RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
200AWMSP3T1A1M2RE.pdf
Availability of 200AWMSP3T1A1M2RE
QUANTITY
200AWMSP3T1A1M2RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200AWMSP3T1A1M2RE
Internal Part NumberEIS-200AWMSP3T1A1M2RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Power Switch Overview
RoHS Information200A Series RoHS Cert of Compliance
3D Model200AWMSPxT1A1M2xE.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.16mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200AWMSP3T1A1M2RE
Related Links200AWMSP, 200AWMSP3T1A1M2RE Datasheet, E-Switch Distributor
200AWMSP3T1A1M2RE Details Description
Related parts for 200AWMSP3T1A1M2RE
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DECADE COUNTR/DIVIDER 16-DIP datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 0.8A TO92 datasheet.pdf
CONN RECEPT 20MM 3POS datasheet.pdf