Rubycon 200BXC10MEFCT810X16
200BXC10MEFCT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
200BXC10MEFCT810X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200BXC10MEFCT810X16.pdf
Availability of 200BXC10MEFCT810X16
QUANTITY
200BXC10MEFCT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200BXC10MEFCT810X16
Internal Part NumberEIS-200BXC10MEFCT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current96mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200BXC10MEFCT810X16
Related Links200BXC10M, 200BXC10MEFCT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
200BXC10MEFCT810X16 Details Description
Related parts for 200BXC10MEFCT810X16
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 43POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf