Vishay Semiconductor/Diodes Division 200CNQ040
200CNQ040 picture photo
Mfg. Part Number
200CNQ040
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 40V 100A TO244AB
Datasheet Download
200CNQ040.pdf
Availability of 200CNQ040
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
200CNQ040 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200CNQ040
Internal Part NumberEIS-200CNQ040
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If540mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 40V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200CNQ040
Related Links200C, 200CNQ040 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
200CNQ040 Details Description
Related parts for 200CNQ040
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
PWR SUP BRD MNT 5.0V 5.0W 1.00A datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 12QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 119.7NH 400MA 510 MOHM datasheet.pdf
DF11 .A344L150C0.0012.01 15A datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 25A QC datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
M5 3MM ROBTC PNP NO datasheet.pdf
MANIFOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A TO262-3 datasheet.pdf