Rubycon 200KXW100MEFC10X35
200KXW100MEFC10X35 picture photo
Mfg. Part Number
200KXW100MEFC10X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200KXW100MEFC10X35.pdf
Availability of 200KXW100MEFC10X35
QUANTITY
200KXW100MEFC10X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200KXW100MEFC10X35
Internal Part NumberEIS-200KXW100MEFC10X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200KXW100MEFC10X35
Related Links200KXW100, 200KXW100MEFC10X35 Datasheet, Rubycon Distributor
200KXW100MEFC10X35 Details Description
Related parts for 200KXW100MEFC10X35
CONN PLUG 2POS .100 26-30 15AU datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 120BGA datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf