Rubycon 200LLE2.2MEFCTA6.3X11
200LLE2.2MEFCTA6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
200LLE2.2MEFCTA6.3X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200LLE2.2MEFCTA6.3X11.pdf
Availability of 200LLE2.2MEFCTA6.3X11
QUANTITY
200LLE2.2MEFCTA6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200LLE2.2MEFCTA6.3X11
Internal Part NumberEIS-200LLE2.2MEFCTA6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLLE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200LLE2.2MEFCTA6.3X11
Related Links200LLE2.2M, 200LLE2.2MEFCTA6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
200LLE2.2MEFCTA6.3X11 Details Description
Related parts for 200LLE2.2MEFCTA6.3X11
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 2000MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SLIT APERTURE FOR E32-T16P datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 5KW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD .125" 50POS THRUHL datasheet.pdf
UHF ANGLE PLUG/ RG 8,213,225 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf