Rubycon 200LLE4.7MEFCT16.3X11
200LLE4.7MEFCT16.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
200LLE4.7MEFCT16.3X11
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200LLE4.7MEFCT16.3X11.pdf
Availability of 200LLE4.7MEFCT16.3X11
QUANTITY
200LLE4.7MEFCT16.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200LLE4.7MEFCT16.3X11
Internal Part NumberEIS-200LLE4.7MEFCT16.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesLLE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current49mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200LLE4.7MEFCT16.3X11
Related Links200LLE4.7M, 200LLE4.7MEFCT16.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
200LLE4.7MEFCT16.3X11 Details Description
Related parts for 200LLE4.7MEFCT16.3X11
CONN DIN RECEPT 32POS VERT PCB datasheet.pdf