Rubycon 200LLE5.6MEFC8X9
200LLE5.6MEFC8X9 picture photo
Mfg. Part Number
200LLE5.6MEFC8X9
Brief Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200LLE5.6MEFC8X9.pdf
Availability of 200LLE5.6MEFC8X9
QUANTITY
200LLE5.6MEFC8X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200LLE5.6MEFC8X9
Internal Part NumberEIS-200LLE5.6MEFC8X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesLLE
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current56mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200LLE5.6MEFC8X9
Related Links200LLE5., 200LLE5.6MEFC8X9 Datasheet, Rubycon Distributor
200LLE5.6MEFC8X9 Details Description
Related parts for 200LLE5.6MEFC8X9
IC DRIVER HIGH/LOW DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUAD DIFF 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC BUFFER DUAL NON-INV 20SOIC datasheet.pdf
RES 226K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO252 datasheet.pdf